Ennuksemäe punker

Ennuksemäe punkri ja lahingu lugu

Maa-aluseid punkreid hakati Ennuksemäele ehitama 1944. aasta sügisel pärast venelaste tagasitulekut. Elukohta täiustati alates 1944. aasta septembrist kuni punkri hävimiseni 22. veebruaril 1945.
Punkris oli kõigepealt suur meeskonnaruum – umbes 5 m pikk, 4 m lai, kõrgust 2 m piirides. Maa-aluseid käike oli mitukümmend meetrit, välja pääses mitmest eraldi asetsevast luugist, mis olid looduslike vahenditega maskeeritud. Magamiseks kasutati kahekordseid narisid. Ruumis oli raudahi. Käimlaks ja jäätmete jaoks, mida ei saanud põletada, olid käigutee seina uuristatud nišid. Punker oli mineeritud kahe lennukipommiga, mis olid punkrist seest päästetavad. Ootamatute külaliste vältimiseks oli ruumi seatud hoiatussüsteem, mis andis tulijast märku.
21. veebruari õhtul, 1945. aastal korraldasid vene sõdurid punkrile haarangu. Ründajad leidsid punkri väljapääsu alumise ava, võtsid eest katted, toppisid avasse haod ning süütasid need põlema. Hapnikupuudus ja lämbumisoht sundis mehi välja tulema õhku hingama. Väljas aga ootas ründajate poolt avatud tuli. Punkrit kaitsvate lennukipommide õhkimine ei õnnestunud, kuna traadid olid jäätunud. Lahing kestis järgmise päeva pärastlõunani. Selleks ajaks oli hukkunud juba 7 meest.

 

Rohkem teavet saab Tarvastu raamatukogu telefonil 43 66 262.
E-mail ennuksepunker@gmail.com